VFŞL 8. Hafta 1. Gün Maç Özeti ve Analiz

VFŞL 8. Hafta 1. Gün Maç Özeti ve Analiz

Maç 1: HWA Gaming(HWA) vs Galacticos(GAL)

Banlara bakıldığında HWA ilk 3 banını Galacticos’un yıldız oyuncusu Ruvelius’u hedefleyerek yapıyor ve taşıma potansiyeli en yüksek olan saldırı gücü taşıyıcılarını yasaklıyor. Galacticos da Roulette’e kesinlikle Evelynn vermek istemiyor ve bunun yanında Kindred’i de yasaklıyor. Köfte’nin en iyi karakterlerinden olan ve bu yamada çok güçlü olan Zoe’yi de elinden alıyorlar. Diğer banlar ise şampiyonlarını daha seçmemiş olan Shakuras ve Köfte’yi hedefliyor. İki takımın da kompozisyonları güçlü gözüküyor, HWA erken oyunda Starscreen’e güvenip Yasuo ve Vladimiri kastırmak istiyor, Galacticos ise takım savaşlarında Ezreal’ın dürtmesinden sonra Lissandra veya Kennen’in savaşı başlatmasıyla kazanmayı hedefliyor.

Oyunun ilk başlarında Sugarfree’nin güzel hareketiyle hem ilk kan Ruvelius’a gidiyor, hem de daha sonra Neji’nin de doğru yerde bulunmasıyla alev ejderini çok erken almış oluyorlar. Ancak bu erken alev, maçın ilerleyen dakikalarında kendilerini kötü bir pozisyona sokmalarına yol açacak ve bu da maçın kırılma anı olacak.

Maçın Kırılma Anı (Maçta 12.30, videoda 1:27): 2. alev ejderini alan taraf GAL olmasına rağmen, Algos’un çok yerinde ultisiyle Kennen’in savaşa girişi ve ulti süresinin büyük kısmı önleniyor. Lissandra ve Rek’Sai Vladimiri savaş dışı bırakmaya çalışıyor ancak takımın diğer üyeleri Braum’a dönünce Starscreen’in inanılmaz ultisi üstüne Joker’den güzel bir hortumla 2 kişilik bir Son Nefes geliyor. Starscreen de Keskin Hapis ile 5 kişiyi de işaretliyor ve çok yüksek bir hasar veriyor. Joker de bu şekilde 3 şampiyonu öldürüp Ezreal’ı yakalamış oluyor.

Bundan sonra oyun tamamen HWA’nın lehine gitmeye başlıyor, Vadi’nin Alameti’ni üstüne 2 skorla alıyorlar ve bu saatten sonra GAL nedense çok kötü bir oyun planına gitmeye başlıyor. Starscreen’e sürekli bir baskın peşine düşüyorlar ve Starscreen Irelia’yı çok güzel kullanarak hepsinden avantajla dönüyor. GAL Irelia ile uğraşırken Köfte de Vladimir ile rahatça eşyalarını alıp istediği güce ulaşmaya başlıyor. Baron Nashor’u da büyük bir rahatlıkla alıyorlar ve GAL’ın kulelerine yüklenmeye başlıyorlar. GAL Ruvelius’u çok öne geçiriyor ancak Ruvelius ve T1SO orada Köfte ile uğraşırken HWA takımından 4 kişi 2 adet inhibitör alıyor. Ruvelius’un buradaki hatası ise takımının onsuz dayanabileceğini düşünüp arkadan bir saldırı planlayıp Işınlan yeteneğini kullanıyor, ancak bu sırada Joker mükemmel bir 3 kişilik zıplatmayla ultisini atıyor ve Ezreal kendi başına bir şey yapamıyor.

Maçın Adamı: HWA Starscreen

Maçın Kötüsü: GAL Shakuras

Maç 2:  Dark Passage(DP) vs Royal Youth(RYL)

Şampiyon seçim ekranında iki taraf da ilk 3 yasaklamada birilerine ban atmayı hedeflemiyor ve yamanın  en güçlü karakterlerini yasaklıyor. Diğer yasaklamalar da karakterlerini seçmemiş olan Backlund ve Closer’ı hedefliyor. RYL’ın yamadaki en güçlü üst koridor karakterlerinden olan Neeko’yu kitlemesi onlar için avantaj olur gibi gözüküyor. Yasaklamalardan sonra azalan saldırı gücü taşıyıcılarından Ashe’i tercih eden RYL, çok hareketli olmayan bu karakteri karşı takımdan korumak için Tahm Kench ile birlikte alıyor. DP ise geçen maçta gözüken Ezreal ile dürt, sonra savaş başlat stratejisini uygulamak istiyor, ancak üst ve orta koridor karakterleri oyunun erken safhalarında hayli etkisiz, bu da onları zor durumda bırakacak.

Oyun başında Crystal’ın kötü bir kararı ile ilk kan GBM’e gidiyor. Bu orta koridor üstünlüğü ve üst koridordaki erken safhada Neeko’nun üstünlüğü ile erken bir dağ ejderi ve Vadi’nin Alameti alıyor. Bu Alamet ile 2 skor vererek orta koridordan hem 5 tane plakayı da almış oluyorlar. DP Neeko’nun üzerine yüklenip kendisini 2 kere öldürüyor, RYL ise o koridorla ilgilenmeyip bir bulut ejderi ve alt koridor kulesi alıyor. DP için sıkıntılı durum ise Neeko’nun bu 2 ölümünden sonra hala Vladimir’i çok rahat bir şekilde bire bir karşılaşmada yeniyor olması.

Maçın Kırılma Anı (Maçta 22. dakika, videoda 3:23): DP yine Armut’un üzerine oynuyor ancak RYL 3 adet ejder aldıktan sonra haritada başka bir objektifleri olmadığı için bu sefer oradalar. Armut tam ölecekken Dumbledoge kendisini çok güzel bir Ham Yap ile kurtarıyor ve hedeflendikleri şampiyon ölmeyince DP bu savaşı hemen kaybediyor ve RYL Baron Nashor’u büyük bir rahatlıkla alıyor.

Bu andan sonra zaten maç olaysız bir biçimde RYL’ın galibiyetiyle sonlanıyor.

Maçın Adamı: RYL Closer

Maçın Kötüsü: – (DP çok geç açılan karakterler seçip cezalandırıldı, kötü oyuncu var demek zor.)

Maç 3: Bursaspor Espor(BUR) vs Doğuş Üni Aurora(AUR)

Şampiyon yasaklamaları yine güçlü karakterler üzerinden yapılıyor, hedef yasaklama belki Ryze olabilir. Steve Murphy’nin şampiyon havuzunu kısıtlamak isteyen AUR ise son 2 yasaklamasını ormancı karakterler üzerinden yapıyor. BUR geçen maçtaki RYL kompozisyonuna çok benzer bir kompozisyon çiziyor, immobil bir saldırı gücü taşıyıcısının yanına Tahm Kench, üste Neeko, ormana agresif bir ormancı ve koridorlara yardım edebilecek bir orta koridor. AUR da erken safhası güçlü olan karakterlerden bir takım oluşturuyor, Lissandra ve Jarvan IV’ın beraber gittiği baskınlarda çok büyük avantaj sahibiler. Oyun geç safhalara taşınırsa Varus’un dürtmesi ve Neeko’nun kasılmasıyla BUR avantajlı taraf, ancak erken oyunda alt koridor üstünlüğüyle AUR ejderleri rahatlıkla alacak gibi gözüküyor.

Maçın erken safhalarında Draven’a defalarca kill veren bir Trix – Koearn kid ikilisi ve buna orta koridoru itmekte zorlanarak cevap veren bir LeBlanc seyrediyoruz. Bu hafta kaybeden takımların ortak özelliği olarak BUR da üst koridor oyuncusuna çok yükleniyor ve hep dezavantajla ayrılıyorlar, hatta Madly’i sadece 1 kere öldürüyorlar onda da üst koridor kulesini veriyorlar. Çok olaysız geçen maçta AUR çok klinik bir oyun oynuyor ve BUR’a herhangi bir geri dönüş şansı vermeden maçı kazanıyor.

Maçın Adamı: AUR Trix

Maçın Kötüsü: BUR Zwyroo

Maç 4: Beşiktaş(BJK) vs Bahçeşehir SuperMassive  (SUP)

BJK SUP’un en tecrübeli ve en tehlikeli oyuncusu olan Wolf’un en sevdiği karakter Alistar’ı yasaklıyor, onun dışındaki yasaklamalar güçlü karakterler üzerine. Wolf belki Galio almak istediği için savaş başlatmasını engelleyecek Thresh’i yasaklatıyor. BJK kompozisyonu erken safhayı domine edip oyunu 25. dakikada bitirmeyi hedefleyen bir dizilimken SUP Yorick’in ayrık ittirmesini kullanarak rakibi az kişi yakalayıp Kalista – Galio ikilisiyle savaş başlatmak istiyor.

Maçın Kırılma Anı (Maçta 03:24, videoda 0:15): Bu çok kişiye çok önemli bir an gibi gözükmeyebilir, SUP’un alt koridoru ormancısıyla çok fazla sihirdar büyüsü harcayarak kesiyor, ancak buradaki çok büyük fark Renekton’un Işınlan yeteneğiyle aşağı inmesi, ve burada ölmesi. Bu Yorick için büyük avantaj ve onun ayrık ittirmesinden medet uman SUP için de galibiyetin başlangıcı denilebilir.

Sonrasında SUP alt koridoruna verdiği bu avantajla rahatlıkla okyanus ejderini alıyor. BJK bazı savaşlarda öne geçiyor olsa da Vadi’nin Alametine gereken önemi veren SUP, Frozen’ın da 3 kişilik harika sersemletmesiyle alıyor ve orta koridordan bir kule açıp ikincisinin yarı canını götürüyor. Bütün koridorlarda aksiyonlar yaşanırken fabFabulous Yorickle alt koridoru deşiyor, iki adet kule alıyor ve takımı da rahatlıkla ejderleri alabiliyor.

Maçın 2. Kırılma Anı (Maçta 28:03, videoda 3:40): SUP’un bütün bu ejderleri rahatlıkla almasına dur demek isteyen BJK takım savaşını başlatıyor, ejderi verseler de çok doğru bir focus ile Stomaged’i savaştan ultisini kullanamadan çıkarıyor. Savaş BJK’nin tarafında gidiyor gibi gözüküyor, Panky Frozenla birebir değişiyor ve Nagne güzel bir sıçrayla saldırı gücü taşıyıcısını çıkarıyor. BJK’nin ormancısı yaşıyor, yani bu bir Baron demek olabilir. Ancak BJK Yorick’i ve Sis’in Hanımı’nı hafife alıyor ve o aktifken verdiği müazzam hasarla fabFabulous çok da doğru kişilere saldırarak savaşı döndürüyor ve BJK’nin baron ümitlerini suya düşürüyor.

fabFabulous Işınlan büyüsünü kullanarak alt koridoru ayrık ittiriyor, inhibitörü açıyor ve nexus kulelerine vurmaya başlıyor. SUP
Baron’a başlamadan doğru oynayarak Yorick’in dikkatleri çekmesini bekliyor ve sonra Baron’u büyük rahatlıkla karşı takımı öldürüp alıyor. Bu saatten sonrada maçı büyük rahatlıkla kazanıyor.

Maç 5: Fenerbahçe(FB) vs Galatasaray(GS)

Yasaklamalarda Fenerbahçe, Tolerant’ın güçlü karakterlerinden Thresh’i yasaklıyor, GS ise Hades’i hedef alarak Yasuo’yu yasaklıyor. Draftın kazananı FB gibi duruyor çünkü GS tarafında Evelynn ve Ekko gibi rakip şampiyonları tek hamlede almak isteyen takıma karşı onları koruyacak Tahm Kench ve Lissandra karakterlerine sahipler. Madness’ın da Karthus’un ultisinden korunması da zor olacak, erken bir Banshee’nin Duvağı eşyası görebiliriz. Evelynn de çok öne geçmezse geri düşecek bir karakter.

Maçın Kırılma Anı(Maçta 3. ve 5. dakikalar, videoda 0:19): Taikki büyük bir hata yapıyor ve Ruin’i öldüremediği için adeta sinirlenip kule altına giriyor ve Ruin’e bedava skor veriyor, buna karşılık FB alt koridoruna giden Kirei, iki adet skorun sahibi oluyor. Evelynn için sonun başlangıcı.

Maçın ilerleyişiyle Kirei’nin tek tek şampiyonları öldürüp gücüne güç kattığını, Evelynn ile aynı koridora girdiklerinde çok üstün olduğunu görüyoruz. Jarvan üst koridor tercihi de GS’nin biraz elinde patlıyor, çünkü Ruin  Taikki’nin de hatasıyla çok öne geçiyor. Maçın ilerleyen safhalarında izlediğimiz şey Evelynn’in Lissandra ve Tahm Kench yüzünden kimseyi öldürememesi oluyor. Baron da Tahm Kench’in Taikki’nin hedefi olan Karthus’u Ham Yap ile yemesi ile FB’nin oluyor. Galatasaray oyun sonunda Tolerant’ın çok güzel kombosuyla savaş başlatıyor ancak çok geride oldukları için hasar yetmiyor ve FB maçı rahatlıkla kazanıyor.

Özet
VFŞL 8. Hafta 1. Gün Maç Özeti ve Analiz
Başlık
VFŞL 8. Hafta 1. Gün Maç Özeti ve Analiz
Tanım
Sizler için VFŞL' de sekizinci hafta, cumartesi günü olan maçları inceledik. Derinine bir maç özeti ve analiziyle karşınızdayız.
Yazar

Bir cevap yazın