Valorant Hile Koruması Nasıl Çalışıyor?

Valorant Hile Koruması Nasıl Çalışıyor?

Valorant Hile Koruması hakkında açıklamalarda bulunan Paul “Arkem” Chamberlain’nin yazmış olduğu VALORANT hile korumasının ne, neden ve nasıllara ayrılmış bir yazı olarak düşünebilirsiniz.

“Öncelikle “neden” ile başlayalım; bu konuda neden bu kadar fazla konuşuyorum ve hep birlikte hileye karşı savaşmak için neden bu kadar fazla efor sarf ediyoruz? Açıkçası, bunun sebebi oyuncuların (yani hepinizin) taktiksel nişancılık oyunlarından bunu beklemesi ve bunu talep etmes. Rekabetçi bütünlük için taahhüt ettiklerimiz arasında hile karşıtlığı da bizim için temel gerekliliklerden ve ciddi rekabetçi deneyim için “olmazsa olmazlardan” biri.

“Ne” ile devam edelim. VALORANT’ı hilelerden koruyarak neyi başarmaya çalışıyoruz? Amacımız hileyi olabildiğince nadir görülen bir şeye dönüştürerek oyun deneyimini güvenilir hale getirmek. Bu da olabildiğince fazla hileyi önlemek ve önleyemediklerimizi de tespit etmek için uğraşmak anlamına geliyor. Tüm hilecileri durduramayacağımızı biliyoruz; ancak çoğu oyuncunun hileleri nadiren görebileceği, hatta belki de görmeyeceği bir seviyeye gelebileceğimize inanıyoruz.

Peki bunu “nasıl” başaracağız? Oyun deneyimini, hilecilere karşı nasıl koruyabileceğimizi düşünüyoruz? Buna, derinlemesine savunma yaklaşımı deniyor. Öncelikle oyunu elimizden geldiğince hile geçirmez hale getireceğiz (Savaş Sisi, sunucu yetkili hareket netcode’u vb). Ardından hile geliştirme masraflarını olabildiğince kısıtlayıcı hale getireceğiz (Vanguard ve diğer kurcalama karşıtı önlemler). Son olarak Vanguard hile tespiti, donanım uzaklaştırmaları, oyuncu raporları, veri analizi ve yapay zekâ araştırmalarıyla hilecileri tespit edecek, uzaklaştıracak ve oyundan çıkartacağız.

Evet, VALORANT’ta hile hâlâ mümkün ve şu an bile oyunda nadir de olsa görülebiliyor. Ancak bu strateji, pek çok hileyi geliştirmesi ve sürdürmesi çok daha zor hale getiriyor. Bu da onların daha pahalıya satın alınmasına sebep olarak oyuna gelen hilecilerin sayısını kısıtlıyor. Becerikli hile geliştiricilerden oluşan daha ufak topluluklarınsa hilelerini takip etmek daha kolay olduğundan bizim (yasal yollar gibi) başka yöntemlere de başvurarak onları ekosistemimizin dışında tutmamız mümkün oluyor.

Valorant Hile Koruması
Valorant Hile Koruması

Bu da bizi asıl büyük soruya ulaştırıyor: Kazandığımızı nasıl anlarız ve başarı neye benzer?

Başarıyı ölçmenin pek çok yolu var. “X kadar oyuncu uzaklaştırıldı” gibi raporları sıkça duyarız. Oyun stüdyoları kendi içlerinde ölçüt olarak “hile yapan oyuncu yüzdesi” veya “hileden etkilenen oyun yüzdesi” gibi sayıları kullanır. Bu sayılar işe yarar göstergeler olsa da VALORANT için ikincil öneme sahipler.

VALORANT’ın hile koruma sistemi, oyuncuların oyuna güvenebilmesi ve oynarken olumlu bir deneyim yaşayabilmesi için tasarlandı. Yani ana başarı kriterimiz, bizim bu konuda ne kadar iyi bir iş çıkardığımızı düşündüğünüz. Hile üzerine oyuncu raporlarının sayısını takip ediyor, oyunculara anketler yoluyla ne düşündüklerini doğrudan soruyor ve sosyal medyadan oyuncu izlenimlerini gözlemliyoruz.

Uzun lafın kısası, bizden memnun değilseniz… başarılı değiliz demektir. Hile koruması oyunculara hizmet etmek için var ve yaptığımız işle ilgili düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Görüşmek üzere.”

Valorant Karakter Özellikleri Ve Oynanış Rehberi için tıklayın!

Kaynak: beta.playvalorant.com/