Telltale Games Geri Dönüyor!

Telltale Games

Telltale Games Geri Dönüyor!

Geçen sene faaliyetlerini durdurup, kapanma noktasına gelen Telltale Games, “LCG Entartainment” şirketi tarafından satın alınması sonucu tekrardan dirildi diyebiliriz. Yeni yönetim, Telltale’ın eski oyunlarından bazılarını satıp yeni lisanslar alsa da, oyunlarını yine Telltale tarzında yapmaya devam etmek istediklerini belirtti.

     “Aynı hataları yapmamak için çok çalışıyoruz.” 

James Ottilie, “Telltale’ın yarıda bıraktığı hikayelerin tamamlanması ihtimal dahilinde. Hala değerlendiriyoruz fakat en azından bir kaç hikayeyi kesinlikle devam ettireceğiz.” dedi. Hangi hikayelerin devam edeceğini bilemeyiz fakat The Walking Dead’in devam etmeyeceğinden emin gibiyiz. Lisansının Skybound’a ait olmasından dolayı, şirketin The Walking Dead için kendi planları olacaktır.

Borderlands, Game of Thrones, Guardians of the Galaxy ve Minecraft gibi oyunların Telltale lisanslarının durumu hala açıklanmadı. Stranger Things bazlı oyun planları hakkında soru sorulduğunda James Ottilie, hakların tekrardan Netflix’e döndüğünü ifade etti.

James Ottilie Telltale’ın haklarınının satın alınmasından bahsederken; “…çünkü ben macera tipi oyunların (Telltale tarzı) geleceği olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

   “Binge-Watching fikrini seviyorum.”

**Binge-Watching: Binge-Watching ya da binge-viewing’in Türkçe tercümesi Seri-İzleme olarak yapılabilir. Bir televizyon dizisinin, filminin ya da programının bölümlerini art arda izlemektir.

Yeni Telltale Games binası, San Rafael’deki ana merkezden 400 mil ötede, California, Malibu’da olacak. Ottilie ayrıca konuşmasına “Önümüzdeki altı ay kontrollü çalışacağız. Teknoloji, ekipman ve iç dizayna önem vereceğiz.” cümlelerini ekledi.

Ottilie, Telltale’ın bölümsel modelini geliştirmeye çabaladıklarından bahsetti. “Bölüm konseptini büyük ihtimalle farklı hızlarda tutacağız. Medya tüketimini göz önüne alırsak, burası farklı bir Dünya. Bizim, öncelikle insanlar kendilerini nasıl eğlendirmeyi seviyor bunu anlamamız lazım. Bu konseptle Binge-Watching fikrini seviyorum.“ dedi.

Ottilie, Telltale’ın geçmişine ve yönetimsel hatalarına değinirken; “Beni eskilere götürerek favori hikayelerimi yaşamama ve onların içinde bulunmama olanak sağladılar. Ayrıca bununla birlikte şirket kurarak aslında çok büyük bir işe imza attılar. Bu şekilde bitmesi talihsizliktir. Emin olabilirsiniz ki, aynı hataları yapmamak için çok çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2004’te kurulan Telltale, inovatif tarzıyla (karakter bazlı anlatım-macera) dönemden döneme devam eden oyunlar çıkardı. The Walking Dead gibi bazı serilerde başarı yakalayarak, şirket kendini bir adım ileri taşımak için fırsat yakaladı. Fakat aldığı projelerden istenilen sonuçları elde edemedi. Geçen sene, Eylül ayında 250’den fazla çalışan, ani bir kararla işten çıkarıldı. Telltale’ın eski çalışanları şirketi, çalışan haklarını kötü kullanmaktan dolayı dava etti. Tabii ki yeni şirketin bunlarla bir ilişkisi olmayacak. Eski yöneticiler yeni şirketin artık bir parçası değil. 

Dava sürecinin ilk ortaya çıkışının orjinal halini buradan okuyabilirsiniz.