Taktik Savaşları Strateji Rehberi

Taktik Savaşları Strateji Rehberi


Merhaba arkadaşlar, bu rehberimiz “Taktik Savaşları Strateji Rehberi” olacaktır. Belirtmek isterim ki bu yazı biraz daha üst seviye taktikleri içerir. Yani oyunun temelini kavramak için önce sitemizdeki diğer rehberlerlerimize bakmanızı öneririm.


Dövüşçü Kompozisyonuna Karşı Oynama


Taktik Savaşları Strateji Rehberi

Şu anlık en revaçta olan iki kompozisyondan biri olan Dövüşçü kompozisyonu, Volibear’a saldırı hızı eşyalarını verip hem çok dayanıklı hem çok hasar veren bir karakter oluşturuyor. Takımın geri kalanı genelde Volibear’a ultisini kullanacak ve vurmasına izin verecek şekilde dayanıklı ve Volibear’ı destekleyecek karakterler oluyor. Bu kompozisyonun karşısında oynamanın iki yolu var; Morellomonicon/Kırmızı Güçlendirme ve İblis güçlendirmesi. Morellomonicon her saniye rakibin %3 maksimum can, Kırmızı Güçlendirme de %2.5 maksimum can yakacak bir sürekli hasar veriyor.

Kompozisyonun temel özelliği yüksek can olduğu için bu iki eşya rakibin gücünü azaltmakta yardımcı olacaktır. Özellikle Garen’e Morellomonicon verip rakip kompozisyonda her zaman bulunan Blitzcrank’in takımın içine çekmesini sağlarsanız (Blitzcrank kendisine en uzaktaki karakteri çeker) kısa zamanda yüksek hasar çıkarabilirsiniz.


İblis güçlendirmesi ise Volibear’ın ultisini basmasını engellemek için var. Kompozisyonun hemen hemen tek hasar veren karakteri Volibear olduğu için kendisinin ultisini engellemek sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Onun dışında yüksek kitle kontrollü karakterler (Sejuani, Cho’gath) ve Volibear’ı saf dışı bırakacak eşyalar (Karayel, Lanetli Bıçak, Kılıç Kıran) bu kompozisyonu yenmenizde size yardımcı olacaktır. 


Ninja Suikastçı Kompozisyonuna Karşı Oynama


Taktik Savaşları Strateji Rehberi

Herkesin gitmeye çalıştığı ve spesifik eşyalar olmadan bile çok iyi iş yapabilen bir kompozisyon olan Ninja Suikastçı kompozisyonu, gerçekten karşısında oynamayı çok zorlaştırıyor. Suikastçı karakterlerin çıkardığı yüksek hasarı önleyebilecek eşyalar bile tam olarak çözüm sağlamıyor. Hayalet Dansçı suikastçıların çıkardığı kritik hasarları önlerken eşyalarla donatılmış bir Akali’ye veya Youmuu’nun Hayaletkılıcı ile suikastçı yapılmış Kennen’e maalesef çok kesin bir çözüm sağlamıyor.

Oyun başında suikastçıların vereceği hasardan kurtulmak için çıkılabilecek alternatif eşya olan Demir Solari’nin Broşu ise en az 2 tane alınması lazım ki hasardan kurtulup karakterlerin ulti atacak vakti olsun. 2 tane bulursanız büyük ihtimalle bu kompozisyona karşı büyük avantaj elde edersiniz.


Bildiğiniz gibi suikastçıların normal saldırıları kritik hasar veriyor ve bu hasar çok yüksek. Yordle kompozisyonu ise bu saldırıların yarısından fazlasından kaçmanıza olanak veriyor. Bu kompozisyona bir Demir Solari’nin Broşu ekler ve yüksek hasar verecek bir büyücüden (Aurelion Sol, Karthus) faydalanırsanız suikastçıların çoğunu kısa sürede temizleyebilirsiniz.

Yordle kompozisyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ise Gnar karakteri. 4 Altınlık karakterler az bulunduğu için karşıda çok fazla Ninja Suikastçı kompozisyonu olduğunu görürseniz tavsiyem erkence paranızı seviyeye yatırıp Gnar aramanız olur. Erkenden alacağınız diğer Yordle’lar ile 6 tanesini tamamlarsanız oyunun orta safhalarında sizden iyisi yok.


Suikastçı kompozisyonlarına karşı aslında en önemli karşı-taktik dizilimden geliyor. Daha dayanıklı karakterlerinizi arkaya, suikastçıların atlayacağı yerlere dizerseniz hasar vuran karakterleriniz daha güvenli olacaktır. Tabii ki bu taktiğin bir sıkıntısı var, oyunda bulunan diğer oyunculara denk gelmeniz. Onun için bu taktiği üst sıralara oynarken ve sadece Suikastçı kompozisyonlarına karşı kaldıysanız yapmanızı öneririm. Bu taktik oyundaki kurt seviyesinde de uygulanabilir.


Şu an herkesin bu kompozisyonları yapmak için tam anlamıyla birbirini yediği bir taktik savaşları var. Bu kaosa katılmaktansa bu taktikleri kullanıp ortak şampiyon havuzundan alınmayan karakterleri almalısınız. Bu size hem karakterlerinizde erken seviye atlama olanağı verecek, hem de aynı sinerjiyi yapan oyuncular geride kalacağı için size avantaj verecek. Yamada dengelenmeden bu taktiği zorlayanlardan bedava galibiyetler alabilirsiniz. İyi oyunlar.


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Dereceli Taktik Savaşları Takım Kompozisyonları (Part 1)
Dereceli Taktik Savaşları Rehberi
LoL Taktik Savaşları Item Kombinasyonları
En iyi ücretsiz oyunlar 2019


Bir cevap yazın