Sekiro: Shadows Die Twice İlk Bakış

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice İlk Bakış

Artık oyun sektöründe yeni bir tarz var; ‘Soulsborne’ dediğimiz bu tarz Dark Souls’un zor oyun mekaniklerine benzer mekaniklerle yapılmış yeni yapıtlara deniyor.

Demon’s Souls ile ismini duyurmaya başlayıp Dark Souls ve Bloodborne ile geniş kitlelere ulaşan From Software, yepyeni bir oyunla karşımızda; Sekiro: Shadows Die Twice.

İlk olarak Gamescom’da tanıtılan Sekiro: Shadows Die Twice, yine bize oyunla sürekli kavga edeceğimiz bir mekanik vadediyor. 16. Yüzyılda Sengoku dönemindeki “Shogun”ların iç savaş sürecini anlatıyor.

Oyun, Dark Souls 3’te yaptığı gibi bizi başlarda çok zorlamıyor. Dark Souls sevenlerin hatırlayacağı üzere, oyunun hemen başında bir boss ile karşılaşıyor ve onu yenmeye çalışarak oyunu öğreniyorduk. Bunu denerken defalarca ölüyor ve bölümün başına dönüyorduk.

Souls serisinin yaratıcısı Hidetaka Miyazaki, yine bolca öleceğimiz ve bölüm geçerken zorlanacağımız bir oyun yapmayı amaçlamış. Bu özelliği Souls serisine benzese dahi yapısal olarak biraz daha farklı bir oyun.

Öncelikle oyunda net bir senaryo var ve bizim tercihlerimiz daha önce olduğu kadar etkili değil. Tek bir karakteri yönettiğimiz oyunda, oyunun geçtiği döneme uygun sınırlı sayıda silah bulunuyor.

Oyun diğer Souls oyunları aksine, bize bir yerlere tırmanma şansıda veriyor. Bu, genelde kırlarda geçmesi beklenen oyunun, şehirde geçecek olan bölümlerine ayrı bir heyecan ve hız katabilir.

Oyunun vadettiği bir diğer şey ise, Dark Souls ve Bloodborne’un savunma ve kaçma mekaniğine nazaran bu oyunda daha fazla aksiyon olacağı. Ana silahımız olan kılıcı iyi kullanmayı öğrenmek, sıkça karşımıza çıkacak olan kılıç savaşlarının mekaniğini çözmemizi kolaylaştıracaktır. Her Soulsborne oyununda olduğu gibi bu oyunu da çözmemiz biraz vakit alacak gibi. Bakalım bu oyun biz Souls severleri yeterince tatmin edebilecek mi? Ayrıntılı incelememi oyun başında daha uzun vakit geçirdikten sonra sizler ile paylaşacağım.

Özet
Sekiro: Shadows Die Twice İlk Bakış
Başlık
Sekiro: Shadows Die Twice İlk Bakış
Tanım
Demon’s Souls ile ismini duyurmaya başlayıp Dark Souls ile geniş kitlelere ulaşan From Software, yepyeni bir oyunla karşımızda; Sekiro: Shadows Die Twice.
Yazar

Bir cevap yazın