PUBG’de FPS’in Atış Hızına Etkisi

PUBG'de FPS'nin Atış Hızına Etkisi
PUBG’de FPS’nin Atış Hızı

Bu yazımızda PUBG’deki FPS’in atış hızına etkisini ve bunu iyileştirme sürecinden bahsediyoruz.


Bu yazımızda Pubg’de Fps’in Atış Hızına Etkisinden bahsedeceğiz.Son zamanlarda, aralarında PUBG’nin de yer aldığı belirli oyunlarda silah atış hızının, cihazın saniyedeki kare hızından etkilendiğinden bahsediliyor. Bunun sebebini ve PUBG’deki sorunu düzeltmek için neler yapılıyor?

Çoklu veya tam otomatik modda mevcut atış uygulaması, sayaç kullanımına, başka bir deyişle tetiklere dayanıyor. Sayaç, önceden ayarlanmış belirli bir süre geçtikten sonra bir eylem gerçekleştiriyor. Mevcut açık sunucuda, bu sabit gecikme doğrudan atış hızına etki ediyor. Gecikme, kareler arasında gerçekleşemediğinden, bu sayaçta belirlenen süre geçtiğinde bir sonraki karede uygulanıyor. Silah ateşlenmeye devam ederse, otomatik olarak, aynı belirlenmiş gecikmenin uygulanacağı yeni bir tetik ayarlanıyor.

Böyle olunca, beklenen atış zamanı ve sayacın uygulanması arasında bazen birtakım hatalar ve uyumsuzluklar meydana gelebiliyor. Bu hata, 0 ile toplam kare süresi (DeltaSaniye) arasında herhangi bir düzeyde gerçekleşebiliyor. FPS’niz ne kadar düşükse, kare süresi de o kadar uzun olur, dolayısıyla hatanın oluşma olasılığı yükseliyor. Ayrıca, PUBG kare başına birden fazla mermi kullanımına izin vermiyor. Tam otomatik çoklu atış sırasında, bu hatalar zaman içinde birikerek sorunun büyümesine neden olabiliyor. Bu mantık çerçevesinde, hızlı atış yapan silahlar, bu durumdan yavaş atış yapan silahlara kıyasla daha fazla etkileniyor.


PUBG – FPS – Çözüm

Yukarıda belirtilen PUBG FPS sorunlarının hafiflemesine yardımcı olmak için en yeni test sunucusu güncellemesine bir çözüm uygulanıyor. Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden bahsetmek gerekirse, bu çözüm, beklenen atış zamanı ile sayacın uygulanması arasındaki uyumsuzluğa bağlı olarak meydana gelen sorunu hafifletmeyi hedefliyor.


Bahsedilen bu çözümde, sayaçtaki gecikmeyi kare süresinin belli bir bölümü kadar değiştiriyoruz. Bu, hiç hata olmayacağı anlamına gelmiyor ancak bu yöntem sayesinde ortalama olarak neredeyse 0 hata ile karşılaşacaksınız ve arabellekte biriken hatalar da, beklenen atış hızını sabit tutma çabamızla her atışta azalacak. Atış hızı artık istikrar kazanarak kare hızından bağımsız hale geldiğinden, bazı oyuncular, özellikle düşük FPS ayarlarında atış hızı yüksek silahların geri tepmesini kontrol etmenin zorlaştığını fark edebilir. Bu silahlar ateşlenirken, oyunun kare başına 1 mermi kuralı halen geçerlidir, dolayısıyla FPS’nin 20’nin altında olduğu durumlarda Micro UZI gibi bir silahın gerçek atış hızı yine daha düşük olacaktır.


PUBG'de FPS'nin Atış Hızına Etkisi

Kaynak: pubg.com


PUBG’de FPS’in Atış Hızına Etkisi yazımızı beğendiyseniz ,
Diğer Yazılarımız:

En iyi yabancı twitch yayıncıları 2019
Overwatch’ın Yeni Kahramanı Sigma
En iyi ücretsiz oyunlar 2019

Bir cevap yazın