PlayStation 5: Özellikleri, Piyasaya Sürülüş Tarihi, Oyunları ve dahası

PlayStation 5: Özellikleri, Piyasaya Sürülüş Tarihi, Oyunları ve dahası
Konsept

PlayStation 5: Özellikleri, Piyasaya Sürülüş Tarihi, Oyunları ve dahası


Sony önümüzdeki yılda çıkacak olan konsolun bazı özelliklerini açıkladı. Bazı bilgilere sahibiz ancak konsolun resmi adını bilmiyoruz. PlayStation 5 PS4 oyunlarını çalıştırabilecek, SSD deposu olacak ve PlayStation VR’ı destekleyecek. Sony konsolun çıkacağı tarihi net olarak söylemese de Nisan 2020’den önce çıkmayacağını biliyoruz.


Playstation 5 Çıkış Tarihi


En merak edilen soru bu. Sony tahmin edebileceğiniz gibi bu bilgi konusunda ketum davranıyor, ancak Mayıs 2018’de Playstation’un başı olan John Kodera, PS5’in “3 yıl” ötede olduğunu söylemişti. Ama tabii ki firmalar tarafından sıklıkla kullanılan bir baskılama taktiği olabilir, yani PS5’in 2019 döneminde bile çıkabilme ihitmali var.


PS5 Fiyatı


Aynı şekilde fiyat konusunda da kesin bir bilgi vermedi Sony, ancak PS5’in fiyatının oyunculara cazip geleceğini söylüyorlar. PS4’ün de yapımcılarından olan Mark Cerny, PS5’in gelişmiş özelliklerine rağmen oyuncuların almak isteyeceği bir fiyata süreceklerini söylediler.


PS4 Oyunları PS5’de Çalışacak Mı?


Mark Cerny bu bilgiyi onayladı! İki konsolun benzer iç dizaynlara sahip olması bunu mümkün kılıyor. PS4’ün PS3, PS2 ve PS1 oyunlarını çalıştırmamasından duyduğumuz hayal kırıklığı bir nebze olsun hafifleyecek.


Sony Interactive Entertainment’ın başkanı Jim Ryan’ın da söylediğine göre geriye dönük uygunluk ve jenerasyonlar arası iletişim PS5 için çok önemli ve bu PS4 sahiplerinin sorunsuz bir geçiş yapmasını sağlayacak.


PS5 sadece PS4 oyunlarını çalıştırmayacak, aynı zamanda bu oyunları daha hızlı çalıştıracak. PS5’in gelişmekte olan prototipinde çalıştırılan bir PS4 oyunu olan Spider-Man’in yüklenme ekranı sadece 1 saniye sürdü, PS4 Pro’da ise bu süre tamı tamına 15 saniye idi.


PS5 Özellikleri ve Disk Sürücüsü


İlginç bir şekilde Sony bu bilgileri vermekten çekinmedi. Firmanın verdiği bilgiye göre PS5’de AMD çip olacak ve CPU’su 3. jenerasyon Ryzene bağlı olacak. 8 çekirdekli olacak ve 7-nm Zen 2 mikroçipine sahip olacak. Konsol aynı zamanda 8K oyun oynamayı mümkün kılacak, tabii bunun için televizyonların da benzer teknolojiye erişmesi gerekiyor.


Grafiklerde de Radeon’un Navi ürünlerine güvenilecek. Bu grafik çipleri “ray tracing” denilen, son zamanlarda filmlerde ve oyunlarda çok kullanılan bir özelliği destekliyor. PS5 aynı zamanda 3D sesleri de destekleyecek.


Önceden bahsettiğimiz SSD de çok önemli bir detay, oyunların daha hızlı yüklenmesini ve ekranda daha fazla obje bulunmasını mümkün kılacak. Bundan önceki HDD konsollarında bu özellikler yoktu. Oyunlardaki arkaplan ve çevre çok daha hızlı yüklenecek, karakterler ve kamera çok daha hızlı hareket edecek.


PS5’in bir disk sürücüsü olacak, yani internetten oyun alıp indirmenin yanı sıra fiziksel CD’lerinizle de oyun oynayabileceksiniz. Daha hangi diskleri destekleyeceğini bilmediğimiz konsolun, 4K Blu-Ray’i destekleyebileceği konuşuluyor.


PS5 aynı zamanda 120 Hertz’de 4K görüntüleri destekleyebilecek, eğer televizyon da buna elveriyorsa. 120Hz standart televizyonların iki katı bir yenileme oranı.


PSVR’ı destekleyecek mi?


Evet, kesinlikle. Aynı zamanda Playstation Move kumandalarını da. Yeni bir PSVR cihazı çıkacak mı sorusuna kesin bir yorum yapmayan Cerny, PSVR’ın kendileri için çok önemli olduğunu ve PS5’de kullanılabileceğini söyledi.


Playstation 5 Oyunları


PS5’e gelecek oyunlar hakkında çok fazla bir bilgimiz yok. Hideo Kojima’nın Death Stranding oyununun PS5’e geleceği düşünülüyordu, ancak oyunun PS4’e erken çıkış tarihi buna biraz şüphe düşürdü.


Bunun yanısıra, bazı ana-akım ve yıllık oyunlar, örnek vermek gerekirse FIFA, PES, Call of Duty gibi, Playstation 5’e büyük ihtimalle çıkacak, ancak kesin bir bilgi yok.


Playstation 5’de oynanabilecek tek onaylanan oyun Final Fantasy VII remake. Square Enix’in CEO’su Yosuke Matsuda’nın söylediğine göre oyun hem şimdiki, hem sonraki jenerasyonu destekleyecek. Ancak bu kesin PS5 oyunu olarak çıkacağını söylemiyor, PS4 oyunlarının PS5’de oynanacağından da bahsediyor olabilir.


PS5 ile ilgili bilinenler şimdilik bu kadar. Daha fazla bilgi olunca sizle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. İyi oyunlar.


Bir cevap yazın