Kaan Kural – LoL TBF 2019 Final Röportajı

Kaan Kural – LoL TBF 2019 Final Röportajı

Kaan Kural ile League of Legends TBF 2019 finali hakkında keyifli bir röportaj yaptık.

Onur Sabuncu: Öncelikle nefes kesen bir final oldu, rüzgar her iki yöne de defalarca döndü. Genel olarak ne düşünüyorsun?

Kaan Kural: Gerçekten harika bir final serisi oldu. Zaten bu takımlar (SUP ve RYL), Türkiye’de herhangi bir takımın çıkabileceği en üst düzeye çıktılar. Bu yüzden ben daha çok oyun seviyesini merak ediyordum, tabii final serisinin stresi çok fazla olduğu için iki takımın da en iyi seviyesini ortaya koyabildiğini söylemek zor. İki takımdan da hatalar gördük, ama bunları finalin stresine ve kazanmanın önemine vermek lazım. Ben yine de takımları çıktıkları seviye açısından değerlendiriyorum, kötü final oldu diyemem ama sezon boyunca çıktıkları seviyenin biraz altında kaldılar. Sonuçta 5 maça uzayan bir seri ve çok ufak farkların sonucu belirlediği bir maç oldu, daha ne olsun?

O: Sence serinin kırılma anı (birden fazla olduğu aşikar) neydi?

K: Kırılma anı mı demek lazım emin değilim ama bence en önemlisi Armut’un kabuğunu kırmasıydı, sezonun ikinci yarısından itibaren baktığımız zaman, SUP’un performansı fabfabulous’un üst koridordaki olağanüstü oyunu etrafında şekilleniyordu. Nitekim ilk maçta Gangplank’i aldıktan ve Gnar’a bariz üstünlük kurduktan sonra, SUP üst koridoru tamamen bıraktı, ayrıca diğer koridorlarda da zaten yeterince üstünlük sağlamıştı. Ama Armut üst koridordaki birebirleri kazanmaya başlayınca, yani fabfabulous’dan geri düşmemeye başlayıp hatta üstünlük sağlamaya başlayınca işler değişti. fabFabulous’un Gnar seçmesi de bunu etkiledi. Yani fabfabulous üzerinden oynayan ve üstünlük sağlayan SUP’a karşı Armut’un 3. Maç itibariyle bunu tersine çevirmesi bence maçın en kritik noktasıydı.

O: SUP neyi yanlış yaptı, RYL neyi doğru yaptı?

K: SUP aslında her zamanki yanlışlarını yaptı. Bu kadar kaliteli bir takım olmasına rağmen belki de ligin en kötü yasaklama seçimi yapan takımlarından biri. Bu kadar zayıf, metadan uzak draftlarla, oyuncular rahat etsin aman yeni bir şey denemeyelim, metaya uygun oynamayalım diyerek bir yere varamıyorsun. Metadan çok uzak oynuyorlar gerçekten. Kazandıkları maçlar da dahil, beş maçın tamamında yasaklama ekranında kalınır mı? En büyük hataları buydu. RYL ise genelde kazanma koşulunun etrafında oynamakta zorlanıyordu, ki bu genelde Pilot oluyordu, ama özellikle Armut bunu dengeledi. RYL daha metaya uygun, ne yaptıklarını bilerek ve dengeli oynuyorlar. Bu seride Cyeol’un Frozen kadar haritada etkili olup bu durumu takımı lehine dengelemesi önemliydi. RYL genel olarak oyunun değişimine ayak uydurabiliyor iken, SUP’un bunu yapabildiğini söyleyemiyoruz.

O: Bu sonucu bekliyor muydun? Sürpriz diyebilir miyiz?

K: Sürpriz diyemeyiz, zaten RYL ligi domine edip lider bitirmişti. Ancak bu sonucu beklemiyordum, açıkçası SUP’un kazanacağını düşünüyordum, SUP sezonun ikinci yarısını çok daha iyi oynamıştı ve final tecrübesi çok yüksek bir takım. İki takım arasındaki farkın çok az olduğunu söylemeye gerek yok ancak ben bu etkenlerden dolayı SUP’u yarım adım önde görüyordum. Hele ki psikolojik olarak geriye düşen RYL’ın ayağa kalkabileceğini sanmıyordum ama bunu müthiş bir şekilde başardılar. Sürpriz kesinlikle diyemeyiz, hatta çoğu kişi RYL’ı favori gösteriyordu. Başarılarından dolayı RYL’ı tebrik ediyorum.

O: Sence finalin en iyi oyuncusu kimdi?

K: Finalin en iyi oyuncusu için birkaç aday var, aslında RYL cephesinde hemen herkes çok iyi oynadı. Ama Armut’un sonraki maçlarda Fabfabulous’a üstünlük kurmaya başlaması dolayısıyla Armut diyeceğim.

Diğer LoL yazılarımıza burdan ulaşabilirsiniz.

Özet
Tarihi
İsmi
Kaan Kural - LoL TBF 2019 Final Roportajı
Skor
51star1star1star1star1star