Kaan Kural Röportajı

LoL 9.8 Yama Notları - Dota 2 Yeni Kahraman Mars - Civilization VI için PC – Switch çapraz platform Desteği! - Sekiro Shadows Die Twice Sistem Gereksinimleri : Kaç GB ? - Beşiktaş Esports Final Şansını Kaybetti! -

Sevilen LoL yorumcusu Kaan Kural ile e-spor ve LoL üzerine konuştuk.

Tiergaming ailesi olarak ilk röportajımızı sevilen LoL yorumcusu Kaan Kural ile gerçekleştirdik. İlerleyen dönemde kendisi ile gerçekleştireceğimiz içerikler için sitemizi takip etmeye devam edin!

Kaan Kural

Soru: Röportajımız League Of Legends ile ilgili olacak ama bir soru da olsa Türkiye’de oyun sektörünün gidişatı ile ilgili düşüncelerini öğrenmek isterim, LoL kendi arenasını açtı, Zula keza kendi arenasını açtı, duyduğumuza göre bir adet Maslak’da bir adet Beyoğlu’nda yeni turnuva merkezleri açılacak. Oyun finalleri ve fuarları dolup taşıyor, teknoloji dışı firmalar oyun etkinliklerine ve influencerlara ilgilerini arttırıyorlar. Sence bu gidişat iyi midir ne düşünüyorsun?

Cevap: Elbette iyi bir gidiş. Sektörün, ilginin büyüdüğünü, bu büyüyen talebe karşılık arz oluştuğunu gösteriyor. Artık dijital oyuncular fiziksel ortamlarda da biraraya gelmeyi kendisi gibi kişilerle aynı dijital atmosferi fiziki ortamda da yaşamak istiyor. Genelde fiziki hayattan dijitale aktarılıyordu hayatlarımız. Esporda tersine dönüşümün ilk alanlarından biri. Yani dijitalde başlayıp fiziksele taşan bir kültür.

Soru: Gelelim LoL’e, öncelikle yeni mekan, sence Ataşehir Watergarden’da açılan yeni mekanın etkileri beklenildiği gibi oldu mu?

Cevap: Fazlasıyla oldu. Şu ana kadar maçlar neredeyse kapalı gişe oynadı. Her maç günü 1000’e yakın biletli seyirci oraya geliyor. Gayet keyifle maçları izliyor. Öncesinde sonrasında sosyalleşerek diğer oyuncularla tanışıyor. Ayrıca Espor Sahnesi lige ayrı bir ağırlık ve ciddiyet de getirdi. Sanki belli bir eşiği atladı ve rüştünü ispat etti VFŞL. Artık büyük liglerin arasında yer alıyor.

Soru: Yeni yamadan sonra LoL’de neler değişti? Oyunların kaderi sanki anlık hareketlere biraz daha bağlı olur hale geldi, 20 dk boyunca denk hatta X takımının lehine giderken, bir oyuncunun tek bir ultisi maçı tamamen Y takımı lehine bitirir hale getirebiliyor (örneğin SUP-GS maçı), bu da maç içi git-gelleri sanki azaltıyor. Sence bu durumun oyuna olumsuz bir etkisi olur mu?

Cevap: Şimdilik etki olumlu. Evet maçları tek bir takım savaşı belirleyebiliyor ama sonuçta oraya nasıl geldiğin o savaşı o ultiyi nasıl hazırladığın önemli. Bu tip zirve anlar büyük heyecan yaratır ki yaratıyor ve ilgi de çekiyor. Ama orta vadede belirleyici öge sayısının azalması stratejik derinliği azaltır ve sıkıcılaşabilir. Şu aşamada bence öyle risk yok. Erken oyunda halen onlarca faktör oyunu değiştirebiliyor ama ardından tek bir hamle belirleyici olabiliyor. Ama bunu şans eseri yapmak imkansıza yakın. O açıdan sağlıklı buluyorum.

Soru: Sezonu şimdiye kadar nasıl değerlendiriyorsun? Sence beklentilerin üstünde olan ve hayal kırıklığı yaratan takımlar hangileri?

Cevap: Beklentiyi aşan Aurora şu ana kadar. Nişancıdan mecburen ormana evrilen Mypleasure, sezon öncesi soru işaretleri barındıran Koearn Kid, yine bir başka soru işareti tek yabancı ama ölüm prensi Wendelbo gibi bir kadrodan dengeli ve rekabetçi bir takım yarattılar. Keza Fenerbahçe de iki tecrübeli yabancının yanına gelişmeye açık 3 Türk oyuncuya yatırım yapmanın ödülünü alıyor. En büyük hayalkırıklığı ise açık ara Galaktikos. Sezon başında 3. sıraya yazılan takım şu anda son basamağın sadece 1 üstünde. Yıldız transfer Trick bir zamanlar Avrupa’nın tozunu atarken şimdi halı tozu bile atabilecek gibi görünmüyor.

Soru: Bu sezon favori takımın hangisi ve neden?

Cevap: Bahçeşehir SuperMassive. Kadro kalitesi ve tecrübe olarak 1 adım öndeler. Ama Fenerbahçe de muazzam bir gelişim gösterdi.

Soru: Seni all-star etkinliğinde bir takımın koçu yapsak, hangi oyuncuları alırdın?

Cevap: Ruin, Kirei, Frozen, Zeitnot, Dumbledoge

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Son Aktiviteler

 • Oytun Mertol
  Oytun Mertol says:
  Gün geçmiyor ki yeni bir oyun çıkmasın, Kaan da bize bu oyunu tantımasın. Hiç oynamayacak ol...
 • Brisinger Elda
  Brisinger Elda says:
  Bir kere girip çıkmıştım pek bir şey anlayamadan. Verilen örnekli açıklama gerçekten çok...
 • Oytun Mertol
  Oytun Mertol says:
  Oyunu hiç duymadım, deneyeceğim. Bir Beyblade değildir bence yine de. Yazıyı yazan arkadaşım...
 • Brisinger Elda
  Brisinger Elda says:
  Gereksiz laf oyunlarından uzak; bilgiyi herkesin anlayabileceği dilde veren, kısa ve öz bir yaz...
 • Straler
  Straler says:
  Bilgilendirici , faydalı bir makale tebrikler....