Kaan Kural röportajı – KMF değerlendirmesi

Kaan Kural röportajı – KMF değerlendirmesi

Kaan Kural

Kaan selam, KMF için yaptığımız röportajımızda FB’yi finalde önde gördüğünü söylemiştin, ancak 3-0 sürpriz olmuştur. Ne düşünüyorsun?

Öncelikle FB’nin zihinsel olarak bu kadar güçlü olacağını tahmin etmiyordum. Başta Hades olmak üzere çok sağlam oynadılar, çünkü bu karşılaşmada SUP’un üstünlüğü alt koridordaydı ama Hades – Japone ikilisi hiç stres yapmadılar ve baştan aşağı kontrollü oynadılar. Onun dışında Kirei de üst koridoruna güvenerek alt koridora yardım etmeyi tercih etti. Alt koridorda bu şekilde denge sağlanınca üst koridordaki avantaj işi bitirdi. 3-0 olmasını tabii ki beklemiyorduk, ilk 2 maçı da kazanabilir durumdaydı SUP, ancak maç ortasında verdikleri hatalı kararlar maçı kaybettirdi.  Tabii bu kadar büyük bir takımın bu kadar hatalı kararlar vermesi hiç de beklenir bir durum değildi.


Peki oyuncular açısından bakarsak, kim beklenenin üstünde oynayıp maça ağırlığını koydu, kim beklenenin altında kaldı?

Beklenen kelimesini açmak lazım, çünkü fabFabulous sezon boyunca da kötü bir performans gösterdi, ancak Ruin karşısında paramparça oldu, 2 Ryze 1 Fiora maçınca adeta dümdüz etti koridoru ve SUP burayı hiçbir zaman dengeleyemedi. Bunun dışında Wolf’un performansı da hayal kırıklığı oldu, en azından beklenen kadar iyi değildi. Ruin beklenenin üzerine çıktı diyemeyiz çünkü çok iyi bir performans sergilese de sezon içindeki muhteşem performansına bakarak kendisinden beklenen zaten buydu. En çok Hades’ten etkilendim, hem teknik olarak hem de zihinsel olarak çok başka bir seviyeye çıkmış durumda. Tabii yine de Ruin belirleyici oldu ama FB’nin maçı aldığı senaryoda bunu herkes bekliyordu zaten.


FB’nin şansını MSI’da nasıl görüyorsun?

MSI’da kesin bir şey söylemek zor, ancak FB bu seviyede oynarsa MSI’da işi zor, çünkü bu çok üst düzey bir LoL maçı değil. Özellikle Bolulu’nun bir kademe üste çıkması lazım. Başka üst düzey takımlara karşı Ruin’den böyle büyük bir avantaj elde edemezler, Ruin çok iyi oyuncu ancak oyunu kendi başına değiştirecek şekilde bir üstünlük beklememek lazım, diğer kazanma şartlarını da öne sürmek gerekiyor. Bolulu’nun biraz daha aktif olabileceği bir oyun düzeni kurulması gerekiyor, “nasılsa Ruin paramparça eder, oradan kuleleri alır bitiririz” gibi bir düşünceyi beklememeli Fenerbahçe. İyi bir takım olduğu kesin, ancak MSI’da Vietnam, Tayvan, Amerika temsilcilerinden birini geçip final grubuna kalacaksa kesinlikle ikincil bir kazanma şartı gerekiyor.


Gelecek sezon için sence, en güçlü takımları düşünürsek, FB ve SUP’un değiştirmesi gerektiği pozisyonlar olduğunu düşünüyor musun?

Fenerbahçe zaten bu kadroyu sıfırdan kurdu ve kadronun kendi içindeki gelişimine yatırım yaptı ve bu gelişimi, özellikle Hades ve Bolulu olmak üzere, büyük oranda gösterdiler. Fenerbahçe için bu sezon zaten büyük bir koçluk başarısı, onun için Fenerbahçe akademiden de yetiştirdiği oyuncularla devam edebilir, zaten bu düzen de kış mevsiminde şampiyonluğu getirdi. SuperMassive’in ise kesinlikle fabFabulous’u değiştirmesi lazım; kendisi yıllardır müthiş performans gösterdi ve yeniden ayağa kalkabilir, ancak şu an verdiği performansla bu sezondaki üst koridorlar arasında vasatı bile bulamadı.

Bir cevap yazın