Google’ın yeni dijital oyun platformu Stadia

Google’ın yeni dijital oyun platformu Google Stadia hakkında ne öğrendik?

GDC’de oyun dünyasını derinden etkileyecek Google Stadia tanıtıldı.

Stadia nedir? Kimler oynayabilecek?

Stadia tam olarak nedir? Gerçekten ekran kartına, bilgisayar donanımına çok para harcama problemini ortadan kaldıracak mı?

Stadia’yı bir online oyun oynama platformu diye tanımlamak doğru olsa gerek. Google Chrome’a bağlanabildiğiniz bütün cihazlardan bu platforma ulaşmanız ve bu platformdaki oyunları oynamanız mümkün olacak. Ne yazık ki bu platform başlarda Türkiye’de aktif olmayacak. Bunun en birincil gerekçesi uygulamanın ihtiyaç duyduğu internet altyapısının Türkiye’de güncel olarak sağlanamaması.

Platform bizlere oyunları 4k-60fps, 1080p 60fps ve 720p 60fps’te oynama şansı veriyor. Bunları karşılayan yaklaşık internet değerlerinide sırasıyla 35,25 ve 15 mgb olarak açıkladılar.

Stadia

Stadia yayıncılar için ne ifade ediyor?

Peki oyuncuya, oyunlara daha kolay ulaşma imkanı sağlayan bu platform yayıncılara nasıl avantajlar sağlayacak. Öncelikle stage share özelliğiyle oyuncular, oyunda geldikleri yerleri ve oyunda kazandıkları veya elde ettikleri eşyaları insanlarla bir link üzerinden paylaşa bilicek ve insanlar paylaşan kişinin kaldığı yerden devam edebilicek.

Platformun Youtube ile entegre olması oyunun Youtube üzerinden paylaşılmasını kolaylaştıracak, anlık paylaşım yapılabilecek. Stadia için özel olarak dizayn edilen konsolda bu özellikler için tuşların olduğunu görebiliyoruz.

Aynı zamanda oyuncu ”Google assistant entegrasyonu” sayesinde oyunda takıldığı yerlerde tek bir tuşla, Youtube’un sağladığı oyun yardım videolarına erişebilecek.

Hangi oyunlar oynanabilir?

Şimdilik sadece ‘‘Doom Eternal’ın” bu oyunlar arasında olacağı açıklandı,
yeni oyunlar eklendikçe takipte olacağız.

Google aynı zamanda kendi platformuna, geliştirmek için çok önemli iki transfer de yaptı. Bunlardan birincisi, ismini Assassin’s Creed ile bizlere duyuran Jade Raymond. Bir diğeri ise oyun sektöründe önemli bir rolü olan Phil Harrison.  Google, bu hamleleriyle bizlere oyun sektöründe var olmakla yetinmeyip, bu sektörün işleyişini değiştirecek önemli adımlar atacağını göstermiş oldu. Umuyoruzki bu girişim başarılı olur ve oyunlara ulaşım herkes için daha da kolaylaşır.

Özet
Google'ın yeni dijital oyun platformu Stadia
Başlık
Google'ın yeni dijital oyun platformu Stadia
Tanım
Stadia tam olarak nedir? Gerçekten ekran kartına, bilgisayar donanımına çok para harcama problemini ortadan kaldıracak mı?
Yazar

Bir cevap yazın