Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri

Dota Auto Chess Rehber
Dota Auto Chess Rehber

Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri

Dota 2’ye mod olarak çıkan ve önümüzdeki dönemlerde mobil oyun olarak da göreceğimiz Dota Auto Chess , tüm oyun camiası tarafından beğenildi ve büyük ilgi gördü. Hal böyle olunca “Acaba Auto Chess e-spor olurmu?” sorusu akıllara geldi. Rekabetçi oyuncularda oyunu oynamaya başlayınca her rekabetçi oyunda olduğu gibi ortaya bir “Meta” kavramı çıktı. ”Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri” yazımızda sizlere bu rekabetçi ortamda nasıl hayatta kalacağınıza dair bazı tüyolar vereceğiz.

Oyunun erken safhalarındaki seçimlerinizin önemini kavrayın

Dota Auto Chess Shop

Auto Chess’de, oyunun başlarında rakibinizden geri kalmak, domino etkisi gibi oyununuzu etkileyebilir. Oyunun başlarında güçlü olan sinerjileri seçmek, puan toplamak ve altın toplamak oyunu kazanamak için en iyi yollardan birisidir.

En popüler erken oyun stratejilerinden biri Mech sınıfı ve Goblin ırkı kombosunu içeriyor. İlk birkaç turda satın alabileceğiniz dört adet ucuz Goblin var ve bunlardan en az üç tanesinin sahada bulunması size ırk bonusu kazandırıyor. Bunun yanı sıra bu goblinlerden 3 tanesinin sınıfı da Mech. Bu da demek oluyor ki üç goblininizden minimum herhangi ikisi otomatikman Mech oluyor ve bu ırkın bonusuna da sahip oluyor ve kolayca yıkılmaz şampiyonlar haline geliyorlar. Irk ve sınıf kombinasyonlarına sahip olmak, sinerji yaratmak oyunu kazanmanın anahtar noktalarından.

Daha çok altın demek daha güçlü şampiyonlar demek 

En iyi şampiyonları satın alabilmek için bol bol altın gerekir. Kazanmak üstüne kazanmak altın rezervlerinizi artırmanızın iyi yollarından bir tanesi. Ancak oyuncuların sahip oldukları altınlarından bonus altın kazanması oyunun sonları için daha iyi bir yol olarak görünüyor. Sahip olunan altından altın kazanmak ise, her tur başında elimizde olan altının 10’a bölümü sonucunda kalan parayı altın rezervlerimize ekleyerek oluyor. Yani tur başında elimizde toplamda 33 altın varsa ekstradan 3 altını otomatikman kesemize ekliyoruz. Oyun başında rakiplerimizin önüne geçmek çok para harcamak, oyun ilerledikçe güçlenen rakiplerimize karşı dezavantaj yaratır. Bazen kazanmak için bişeyler kaybetmek gerekebilir. Doğru harcama yaparak oyunu rahatça kazanabilirsiniz. Canınızın düşmesinden korkmayın!

Auto Chess Shop

Hızlı Karar Verin ve Kısa Yol Tuşlarını Kullanın

Oyunda satın alma süreci kısa bir sürede gerçekleştiği için kimi alacağınıza çabucak karar verip, hızlıca satın alım yapmak ve şampiyonlarınızı birleştirmek çok önemli. Bazen bu işlemi doğru şekilde yapamayıp sahaya şampiyon inebilecekken, eksik sayıyla savaşa girmek veya daha da kötüsü, kulübeniz doluyken sahaya yanlışlıkla fazla şampiyon bırakıp, o şampiyonun otomatik olarak satılmasını izlemek kesinlikle çok üzücü olabiliyor. Bu durumu aşmak ve zamanınızı daha iyi kullanabilmek için, klavyedeki kısa yol tuşlarını kullanmaya alışmanız gerekiyor. Böylece daha hızlı alışveriş yapıp istediğiniz formasyonu tahtaya daha hızlı bir biçimde dizebilirsiniz.

Yedek kulübesini yatırım yapmak için iyi kullanın

Alandaki her satranç taşları hariç arka kısımda sekiz adet boşluk bulunmakta. Bunun anlamı bizim için nedir? Şampiyonları geliştirmek için kullanmasanızda arka tarafta tutarak geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Oyun sonuna geldiğinizde arka taraftan roundlar boyunca biriktirdiğiniz ve sonunda birleşen, çok güçlü bir şampiyon gelmesi oyunu kazanmanızda büyük rol oynayacaktır.

En iyi kısmıysa, 1. seviye şampiyonları aldığımız fiyattan iade edebiliyor oluşumuz, yani herşey istediğimiz gibi gitmesse para kaybı yaşamıyoruz.

Şampiyonların konumlarını doğru ayarlayın

Dota Auto Chess Pozisyonlar

Şampiyonların sahadaki pozisyonları kimin hasarı tanklayacağı, kimin uzaktan ateş edeceği, hangi şampiyonların en önde savaşa gideceğini belirleyen en önemli faktörlerden birisi. Örnek olarak; uzaktan çok hasar vuran bir şampiyonun en önden savaşa girmesi demek, hemen ölmesi ve hasar çıkaramaması anlamına gelir. Durum böyle olunca yerleşimler çok önem kazanıyor.

Eşeğinizin seviyesini iyi ayarlayın 🙂

Her deneyim puanını bizim için altın kaybedilişi anlamına geldiği için ne zaman seviye yükseltmemiz lazım, ekonomimizi yönetirken çok önemli hale geliyor. Doğru zamanda seviye atlatmak bizi rakiplerimizin önüne atarken, yanlış zamanlarda paramızı gereksiz yere harcamak aynı şekilde bizim kaybetmemize sebep olabilir.

Bizim tavsiyemiz şampiyonlarınızın oyundaki etkisinin arttığı, hazırlığını doğru yapanların ödüllendirildiği seviye 5 ve 6’da seviye yükseltmeniz. Seviye 4’ün başındayken ve seviye 5’in tam ortasındayken 5 altın karşılığında seviye yükseltme kullanırsanız hızlıca 6. seviye olabiliriz.


Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri hoşunuza gittiyse meta incelemesi yaptığımız yazımıza bakmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
Dota Underlords İlk Bakış!
Dota Auto Chess Rehber: Diziliş Rehberi ve Stratejileri
LoL Taktik Savaşları Item Kombinasyonları

Özet
Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri
Başlık
Dota Auto Chess Rehber: Başlangıç Tavsiyeleri
Tanım
Dota Auto Chess Rehber : Başlangıç tavsiyeleri ile karşınızdayız. Sizlere bu rekabetçi ortamda nasıl hayatta kalacağınıza dair bazı tüyolar vereceğiz.
Yazar

Bir cevap yazın