Dota Auto Chess Meta ve Elo Analizi

Dota Auto Chess
Dota Auto Chess

Dota Auto Chess Meta ve Elo Analizi

Günümüzün en popüler oyunlarından aslında oyun modu olarak değerlendirebileceğimiz Dota Auto Chess, değişikliklere ve kendini geliştirmeye tam gaz devam ediyor. Bu yazı, daha önce DOTA oynamış, karakterleri bilen ve takip edenlere hitap edecektir. Yazıyı okumadan önce DOTA hakkında kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Dota Auto Chess Meta

Meta analiziyle başlamak istiyorum. Son zamanlarda elflerin çok ön plana çıkması magelerin değerini arttırmış durumda. Bunun sebebi ise elflerin ırk yeteneğinden gelen evasion özelliğidir. Evasion özelliği karakterlerin düz vuruşlarından gelen hasardan kaçınmaya yarar. Mage karakterleri, büyüleriyle birlikte hasar çıkardıkları ve pasiflerinden gelen %40 büyü direnci kırmayla karşı takımın hasar kaynaklarını eritebilmesiyle popülerleşti. Üç mage toplamanız, sizin bu class efektinizi aktifleştirmek için yeterli, eğer altı mage toplarsanız bu yüzde kırkın yanında eklenti olarak yüzde kırk daha büyü direnci kırıyor, yani toplam %64 bir büyü direnci kırma oluyor. Bu, çoğu tank sayılabilecek karakterlerin de erken erimesine ve magelere ulaşamamasını sağlıyor. Kunkka, Distruptor vs. gibi şampiyonlar yeteneklerinin alan kitle kontrolü içermesi sebebiyle, bu kompozisyon adına gayet başarılı bir karşı cevap olacaktır. Nagalara yönelmenizde tavsiye edilebilir fakat Slark’ın değişiminden sonra Medusa ve Tidehunter’a bağlı kalabilirsiniz. Nagaların, magelere karşı değerli olması pasiflerinin ekstra büyü direnci vermesinden kaynaklanıyor. Shadow Fiend yine metanın en değerli parçalarından biri. Magelerin kırdığı büyü direncinden faydalanarak inanılmaz bir hasar potansiyeline ulaşıyor. (Dikkat Edin!!) Hunterların pasifi yeni bir değişime uğradı fakat metaya tekrar girebilmeleri için yeterli olacağını düşünmüyorum. Mage kompozisyonlarının en değerli parçası Cyrstal Maiden’ı da unutmamak gerek. Keeper of the Light’la beraber mana yenilenmesini arttırarak fazlasıyla kuvvetli bir alan hasarı potansiyeline ulaşıyorsunuz.

Dota Auto Chess Elo

dota auto chess rank distrubution

Eloya geçecek olursak, bildiğiniz üzere oyuncuların büyük bir bölümü Knight eloda birikmiş durumda. Knight elo ve Queen elo arasında oynanış çok değişmese de Queen eloya geçtiğiniz zaman tamamen farklı bir oynanışla karşılaşıyorsunuz. Knight eloya baktığımızda, temel amaç paranızı dengeli bir şekilde 50 goldun üzerinde tutup interestten kazandığınız paralarla ekonomide öne geçip paranızı daha güçlü ve takımınıza uygun kahramanlarla doldurmak. Erken level almak ancak önde yakaladığınız bir galibiyet serisiyle mantıklı oluyor. Bunun sebebi ise galibiyet serisinden aldığınız ekstra goldu kaybetme riskini göze almamaktır. Çünkü galibiyet serisinden aldığınız goldlar sizin bekletip 50’nin üstüne çıkmak için sakladığınız goldları telafi edebiliyor ve sonraki süreçlerde daha fazla gold almanızı sağlıyor.

dota auto chess ranks png ile ilgili görsel sonucu

Knight eloda amacınız metanın güçlü kahramanlarına ulaşmak olsun, etrafınızdaki insanların aldıkları karakterlere dikkat edin. Mage toplayamayacak durumdaysanız etrafınızda gidilmemiş olan bir ırk veya class seçmeniz daha mantıklı olur çünkü bildiğiniz üzere auto chessteki karakterler belirli bir sayıda ve başka insanlar almışsa size gelme olasılığı düşüyor demektir. Erken safha da anti-mage almanızı tavsiye ederim. Ekstra büyü direnci ve saldırı yaptığı kahramanların manasını kırmasıyla büyük bir etki yaratabiliyor. Mechler ve goblinler hala erken safhada güçlü, sakın göz ardı etmeyin.

Queen eloya baktığımızda Knight elonun aksine oyunlar çok daha erken bittiği için erkenden kahramanlarınızı iki level yapmaya bakın. Erken safhada kazanacağınız küçük bir avantaj sizin oyunu kazanmanızda çok fazla yardımcı olacak. O yüzden mage veya kuracağınız farklı bir bağlantı çok önemli olmuyor. Önemli olan erken güçlenmeniz. Mage bulursanız ne mutlu size. Son zamanlarda Knightların (Class) ve Warriorların da bu eloda çok iş yaptığını gördük.

Özet
Dota Auto Chess Meta ve Elo Analizi
Başlık
Dota Auto Chess Meta ve Elo Analizi
Tanım
Günümüzün en popüler oyunlarından aslında oyun modu olarak değerlendirebileceğimiz Dota Auto Chess, değişikliklere devam ediyor!
Yazar

Bir cevap yazın