Dota Auto Chess Nedir?

Auto Chess

Dota Auto Chess Nedir?

Dota Auto Chess; 4 Ocak’ta Dota 2’nin Steam Atölyesi’ne eklenen ve 600 bini aşan kullanıcı sayısına erişmiş bir Dota arcade oyunu. Çıktığı ilk haftalarda 400.000’i aşan oyuncunun 5 yıldız verdiği Auto Chess, 100.000 eş zamanlı oyuncu sayısına ulaştı bile.

Peki nedir bu Dota Auto Chess? Oyunumuz 8 tane oyuncu ile başlıyor. Her oyuncunun kendisine ait 8×8 satranç tahtası var. Amacımız ise; turlar başlamadan önce satın aldığımız şampiyonlar ile güçlü bir birlik kurup rakiplerimizi yenmek.

Auto Chess oynanış

Savaşlar, taraflardan bir tanesinin hiçbir ünitesi kalmayana kadar otomatik olarak yapılıyor. Yani yapabildiğimiz şey sadece doğru şampiyonları satın alıp, onları tahta üzerine yerleştirmek. Oyunun isminin Auto Chess olması da buradan kaynaklanıyor. Savaşlara dışarıdan müdahale edemiyoruz, her şey otomatik olarak simüle ediliyor.

Oyunlar nasıl kazanılır?

Oyun başında her oyuncunun 100 canı bulunmakta. Savaş iki taraftan birsinin şampiyonları tamamen ölünce bitiyor ve kaybeden taraf rakibin hayatta kalan şampiyonlarının sayısı kadar hasar alıyor. 8 oyuncu arasında en son hayatta kalan kişi oyunu kazanıyor.

Auto Chess oynanış

Şampiyon seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Dota Auto Chess’te en önemli konu şampiyonlar arasındaki sinerjiler. Her şampiyonun kendisine ait sınıfı ve ırkı var. Aynı sınıf ve/veya ırkı paylaşan, farklı isimli şampiyonları yan yana koyduğumuzda pasif yetenekleri de çalışmaya başlıyor. Örneğin tahtamızda; Anti Mage (Elf/DemonHunter), Bounty Hunter (Goblin/Assassin) ve Templar Assassin (Elf/Assassin) var. Templar Assassin hem Elf hem de Assassin olduğu için ırk ve sınıf pasifleri aynı anda çalışacaktır. Anti Mage’nin yalnızca ırk pasifi devreye girecekken, Bounty Hunter yalnızca sınıf pasifini kullanabilecektir.

Şampiyonlara Seviye Atlatmak

Şampiyonları bir üst seviyeye atlatmak için; aynı isim ve seviyedeki 3 tane şampiyonu birlikte tahtaya sürmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle 1 şampiyonluk karede 3 şampiyonluk güç barındırabilirsiniz. Seviye atlamada zorlu olan kısım ise seviye 2 bir şampiyon satın alamıyor olmamız. Yani 3. seviye bir şampiyona sahip olmak için 9 adet 1. seviye şampiyon satın almamız lazım. Satın alacağımız karakterlerde rastgele geldiği için bunu yapmak biraz zorlu oluyor. Fakat 3. seviye bir şampiyon da seviyesinin hakkını veriyor.

Şampiyonların güç dengelerinde sadece seviyeler önemli değil. Seviyelerin yanı sıra nadirliklerine (common, rare, epic) göre de şampiyonların güçleri değişiklik gösteriyor. Daha nadir şampiyonlar satın almak içinse tur sonlarında arta kalan paralarımız ile kendi karakterinizin seviyesini arttırmanız yeterli.

Tüm bunların yanı sıra, turların hızlı geçmesi ve oyunun kendini tekrar etmemesi ile  Dota Auto Chess defalarca sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyun. Dota 2 gibi ücretsiz olan Dota 2 Auto Chess’i oyun içinde veya Dota 2 atölyesinde bulabilirsiniz.

Özet
Dota Auto Chess Nedir?
Başlık
Dota Auto Chess Nedir?
Tanım
Dota Auto Chess nedir? Nasıl oynanır? Amaç turlar başlamadan önce satın aldığımız şampiyonlar ile güçlü bir birlik kurup rakiplerimizi yenmek.
Yazar

Dota Auto Chess Nedir?” için 2 yorum

  • Bir kere girip çıkmıştım pek bir şey anlayamadan. Verilen örnekli açıklama gerçekten çok faydalı oldu teşekkürler.

  • Gün geçmiyor ki yeni bir oyun çıkmasın, Kaan da bize bu oyunu tantımasın. Hiç oynamayacak olsam da genel kültür açısından bu bilgileri almak iyi oluyor. PUBG adlı bir oyun çıkmış geçen bizim barların birinde partisi yapılmıştı. O oyunla ilgili de bilgi yazısı hazırlayabilir misin? 😎😏

Bir cevap yazın