Darkest Dungeon: Hamlete Hoş Geldiniz

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon: Hamlete Hoş Geldiniz

Karanlık yollar, her köşebaşında haydutlar, gölgelerde canavarlar , ormanlarda dev böcekler, mantarlar ve en korkuncu tepedeki konaktaki korkunç mu korkunç bir zindan. Hamlet kasabasına hoş geldiniz.

Hikayemiz, yıllardır kasabanın liderliğini yapan ailemiz bireylerinin meraklarına yenik düşüp konağımızın altındaki cehenneme uzanan geçidi açmasıyla başlıyor. Sonrasında yukarıda ki mektup elimize ulaşıyor ve oynumuz başlıyor. Biz de topladığımız kahramanlar yardımıyla önce yolları, köşebaşlarını, gölgeleri, ormanları ve konağı geri almaya çalışıyoruz.

Darkest Dungeon; roguelike tarzında karakterlerimizin sadece bedensel değil akıl sağlığımızıda korumamız gereken ve gotik çizimlere sahip bir RPG. Genellikle oynadığımız RPG’ler de hiçbir şeyden korkmayan gözü pek yüreği pak, düşmanlarımızdan güçlü ve sağlıklı karaterler kontrol ediyoruz. Darkest Dungeon’ı benzer konseptli oyunlardan ayıran kısım da bu; yönlendirdiğimiz karakterler korkuyor, hastalanıyor, açlık çekiyor ve en önemlisi genellikle olumsuz olmak üzere çeşitli huylar(Quirk) ediniyorlar.

Darkest Dungeon Selfish

Oyun Başlangıcı

Oyun, daha birinci dakikasından itibaren bizi zorlamaya başlıyor. Kasabaya dönüşümüzün hemen ardından önümüzü kesen haydutlarla ilk dövüş deneyimimizi yaşıyoruz. İyi ki yanımıza Reynauld (Crusader) ve Dismas’ı (Highwayman) almışız. Aksi taktirde daha kasabaya varamadan hakkı rahmetimize kavuşmamız çok da zor olmayacaktı. İlk savaşımızı kazanıp yolumuza devam ettikten sonra, nihayet Hamlet kasabasına ulaşıyoruz.

Hamlet Kasabası                       

Hamlet Town

Kasabad, bize kötülükleri def etmek konusunda yardımcı olacak on tane farklı bina bulunuyor. Bu yapıları ve özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

-Abbey: Bu bina kahramanlarımızın zindanlarda topladıkları stres puanlarını düşürmek için kullanılır.  Tavern ile aynı miktar para ve zaman kullanılarak eşit miktarda stresi azaltabilirsiniz. Fakat burası Tavern’e nazaran daha güvenlidir, çünkü burada kötü alışkanlıklar edinemezsiniz.

Ancestor’s Memoirs: Bu bina, şimdiye kadar kat ettiğimiz ilerlemeyi takip etmemizi sağlamasının yanı sıra, topladığımız kitap sayfalarına dair bilgileri bir araya getirip Darkest Dungen içindeki Bosslar hakkında bilgi almamızı sağlıyor.

Blacksmith: Bu binada altın karşılığında kahramanlarımızın zırh ve silahlarını güçlendirebiliyoruz.

Graveyard: Bu binada zindan denemelerimizde ölen karakterlerin kayıtları tutulmaktadır.

Guild: Bu binada karakterlerimizin istediğimiz yeteneklerini etkinleştirip onları güçlendirebiliriz.

Nomad Wagon: Bu binada çeşitli tılsımlar satılmaktadır. Bu tılsımlar kahramanlarımızın özelliklerini güçlendirmek için yanlarında taşıdıkları eşyalardır.

Sanitarium: Bu binada daha önce bahsetmiş olduğumuz hastalıkları tedavi edebilir, quirk dediğimiz huyların kötü olanlarını silip yararlı olanlarını karakterimize kilitleyebiliriz.

Stage Coach: Bu binada kahraman kadromuzu genişletmek için satın alabileceğimiz yeni kahramanlar bulunmaktadır.

Survivalist: Bu binada kahramanlarımızn kamp yapma becerileri geliştirilebilmektedir.

Tavern: Abbey gibi bu binada kahramanlarımızın içinde biriken stresi azaltmakta kullanılıyor. Fakat gambler(kumarbaz) quirkine sahip bir kahramanı taverne yolladıktan sonra onu oradan çıkartmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Zindan denemeleriniz sırasında toplayacağınız Crest ve Portraitleri harcayarak bu binaların etkilerini geliştirebilirsiniz.

Hamlet kasabasını tanıdığımıza göre şimdide bizi karanlıktan kurtaracak olan kahramanlarımızı tanıyalım. Bunun için önümüzdeki günlerde çıkacak “Darkest Dungeon: Kahraman Özellik ve Sınıfları” yazımız için takipte kalın!

Özet
Darkest Dungeon: Hamlete Hoş Geldiniz
Başlık
Darkest Dungeon: Hamlete Hoş Geldiniz
Tanım
Karanlık yollar, her köşebaşında haydutlar, gölgelerde canavarlar, en korkuncu ise tepedeki konaktaki korkunç bir zindan. Hamlet kasabasına hoş geldiniz.
Yazar

Bir cevap yazın