Bannerlord Hakkında Her Şey! Kaç GB?

Bannerlord Hakkında Her Şey!

Bannerlord Hakkında her şey! Yaklaşık 8 senedir geliştirilen ve oyunseverler tarafından beklenen Mount & Blade II: Bannerlord başarılı bir şekilde piyasa sürüldü. TaleWorlds Entertainment tarafından geliştirilen Mount & Blade II: Bannerlord 30 Mart 2020 tarihinde erken erişime Türkçe dil desteğiyle beraber açıldı. Mount & Blade II: Bannerlord büyük bir başarıya imza atarak çıkar çıkmaz 2020 yılında Steam’de en çok satan oyun olmayı başardı. Oyunun yapımcısı TaleWorlds tarafından çıkışa özel bir indirim kampanyası da var. Bannerlord 150 TL olarak açıklanan standart Türkiye fiyatında çıkışa özel %10 indirim kampanyası yaptı. Eğer daha önce çıkan herhangi bir Mount & Blade oyununa sahipseniz fazladan bir %10 indirimi daha kapmış oluyorsunuz. Sonuç olarak oyun şu anda %10 indirimle 134,99 TL ve %20 indirimle 119,99 TL. Strateji elementlerini RPG ile birleştiren yapım, günümüzden 210 yıl öncesinde geçiyor. Mount & Blade II: Bannerlord, orta çağ savaş simülasyonu ve rol-yapma oyunu olan Mount & Blade: Warband’in heyecanla beklenen devamı niteliğindedir. Strateji elementlerini RPG ile birleştiren yapım, sandbox deneyimini günümüzden 210 yıl öncesinde Kalradya dünyasında bize yaşatıyor.


Krallık Yönetimi Nasıl Olacak?

Tek başınıza başlayacağınız bu yolculukta güçlendikçe ve seçtiğiniz tarafla kurduğunuz güçlü ilişkiler krallık yönetiminde ön planda olacak. Ortaçağ krallıkları, iç güç mücadeleleri ile doluydu ve alemdeki en güçlü insanlar doğrudan tahtta oturmuyorlardı. Krallık karar sistemi ile birlikte fethedilen yerlerde hangi politikaların uygulanacağına karar verebileceksiniz. Klanlar kimin arkasında duracaklarını, kimi destekleyeceklerini seçebilecek ancak son karar krala ait olacak. Klan yapay zekası kimi destekleyeceğine karar verirken aşağıdaki faktörleri dikkate alacak:

 • Klanlar gelen tekliflerin faydalı olup olamayacağını değerlendirecek.
 • Bir klanın, sponsorla iyi koşullarda olması durumunda bir teklifi destekleme olasılığı daha yüksek olabilecek. 
 • Klanların kaybedilen bir amacı desteklemek için nüfuzu boşa harcama olasılıkları düşük olacak.

Bannerlord demokrasiden ziyade feodal bir krallık sistemini yansıtacak. Son karar her zaman Kralın olacak. Fakat karar ne kadar fazla destek alırsa onu değiştirmenin de o kadar büyük maliyeti olacak.

Bannerlord Hakkında Her Şey!

Sınıf Sistemi Nasıl Olacak?

Basitçe anlatmak gerekirse sınıf sistemi, oyunda canlanmadan önce seçebileceğiniz önceden belirlenmiş ekipman seçimleri için kullanılan sistemdir. Bannerlord’da bu sınıflar üç farklı kategoriye ayrılmıştır: piyade, menzilli ve süvari. Bu sistem ile seçtiğiniz sınıfları kendi oyun tarzınıza göre değiştirebileceksiniz. Karşı takımın seçimine karşı daha güçlü olan başka bir sınıf seçebileceksiniz. Bu değişiklik rakiplerinize karşı avantaj sağlayacak. Bu değişiklikler ile birlikte oynanışın odak noktası kimin daha güçlü ekipmana sahip olması yerine, oyuncu yeteneği ve takım çalışmasına bağlı olacak.


Kuşatmalar Nasıl Olacak?

Bannerlord’daki kale kuşatmaları hem saldıranlar hem de savunanlar için tehlikeli bir durum. Her iki taraf içinde en büyük kayıp kaybedilen askerler olacaktır. Saldıran tarafta savunan tarafta en az kayıp ile mücadeleyi kazanmaya odaklanmalıdır. Saldırganlar için mancınıklar, kuşatma merdivenleri ve koçbaşları mevcuttur. Savunanlar ise duvar üstünde veya saray içinde çeşitli taktikler uygulayabilir. İki tarafında uzun savaşlarda erzak sıkıntısı olacak fakat, saldıran tarafın destek gelmeden geri çekilmesi veya kaleyi ele geçirmesi gerek. En kötü ihtimalle barış görüşmeleri gerçekleştirebileceksiniz.

Bannerlord Hakkında Her Şey!

Ticaret Mekaniği Nasıl Olacak?

Bir tüccar olarak kasabalar ve saraylar arasında ticaret yapabileceksiniz. Envanter ekranında ticari faaliyetlerinizi ve karlarınızı takip edebileceksiniz. Yemeklerden silahlara, ineklere ve atlara kadar oyundaki her şeyin köylerde, kasabalarda ve saraylarda üretildiği oldukça kapsamlı bir üretim sistemi mevcut. Savaşlar, köy baskınları ve kuşatmalar gibi eylemlerin yanı sıra, barış zamanında da fiyatlar politikadan etkilenecek. Gerçek hayattaki arz talep oranları nasıl fiyatları etkiliyorsa oyun içinde de öyle olacak.

Bannerlord Hakkında Her Şey!

Çok Oyunculu Mod Nasıl Olacak?

Captain ve Skirmish olarak iki ayrı mod mevcut.

Bannerlord Hakkında Her Şey!

Captain: Bu modu oynarken piyade, okçu ya da atlı birliklerden birisini seçebileceksiniz. Seçtiğiniz birlik türüne göre size asker verilecek. Birlikler 8 ila 20 arasında askerden oluşacak. En çok asker piyade birliklerinde, daha sonra okçularda ve en az atlılarda mevcut. Takımınız toplam altı kişiden oluşacak. Herkes bir birlik yönetecek ve takım oyunu ile rakip takım karşısında galip gelmeye çalışacaksınız. Eğer size verilen birincil karakter ölürse, birliğinizdeki canlı kalan karakterlerden birisine geçiş yapabileceksiniz. Birliğinizdeki herkes ölünce takım arkadaşlarınızı izleyebilirsiniz.

Skirmish: Bir karakter seçeceksiniz ve bu karakterle birlikte oyuna başlayacaksınız. Oyun içerisinde iki-üç farklı takım var. Takımlarda genellikle eşit sayıda oyuncu var. Captain modundaki gibi piyade, okçu ya da atlı seçebileceksiniz. Burada sizin bir birliğiniz yok sadece tek kişisiniz. Sınırlı sayıda yeniden doğma hakkınız olacak. Takımlar belirlenen bayrak noktalarını ele geçirmeye çalışacak. Toplam üç tane ele geçirme noktası olacak. Her bayrak noktasında bir takım tarafından yakalanabilecek ve kontrol edilebilecek bir bayrak bulunacak. Süre boyunca daha az bayrak tutan takımın morali istikrarlı bir şekilde azalmaya başlayacak ve tamamen tükenmesi durumunda, takım mağlup olacak.


Suç Ve Ceza Sistemi Nasıl Olacak?

Gerçek hayatta olduğu gibi Mount & Blade II: Bannerlord’da da işlenen suçlar cezasız kalmayacak. Tabii kendinizi kanunun da üstüne getirmediğiniz sürece. Suç puanlama adı verilen sistem, oyuncuların suçlarını takip edecek.

 • Sistemin amacı oyuncuları kontrol altında tutmaktır. Bu sistem oyuncuların maceraları boyunca farklı bir yol izlemelerine izin veren daha derin bir deneyim sunacak.
 • Mal kaçakçılığı gibi küçük suçlardan, kervan basmak  gibi biraz daha ciddi olarak kabul edilebilecek suçlara kadar Kalradya’da pek çok suça karışmak mümkün olacak.
 • Sistem, gerçekleşen eylemin ağırlığına göre işlenen suçlara sayısal bir değer atayacak. Suçlar hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırılacak. 

Sistem Gereksinimleri Neler? Bannerlord Hakkında Her Şey!

Bannerlord 2’yi oynamak için toplam 60 GB kullanılabilir alan gerekiyor fakat toplam dosya boyutu 31.1 GB’dır.

 • Minimum:
  • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)
  • İşlemci: Intel® Core™ i3-8100/AMD Ryzen™ 3 1200
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel®UHD Graphics 630/NVIDIA®GTX 660 2GB / AMD Radeon™ HD 7850 2GB
  • Depolama: 60 GB alan.
 • Önerilen:
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-9600K/AMD Ryzen™ 5 3600X
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA®GTX 1060 3GB / AMD Radeon™ RX 580
  • Depolama: 60 GB alan.

Mount & Blade II: Bannerlord’u Steam’den veya Taleworlds’ün internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Kaynak: taleworlds.com