Apex Legends Başlangıç Rehberi

Apex Legends Başlangıç Rehberi

Apex Legends Başlangıç Rehberi

Apex Legends Başlangıç Rehberi


Oyun sektöründe özellikle PUBG ve Fortnite ile son zamanların trendi olan “battle royale” türü oyunlara geçen hafta bomba gibi bir giriş yapan Apex Legends, rakiplerini Twitch izlenme oranlarında çoktan geride bırakmış durumda.

Peki Apex legends nedir? Nasıl oynanır? Başlangıç tavsiyeleri nelerdir? Bu yazıda Apex hakkında yeni başlayanlar için bir kaç tüyo vereceğiz.

Apex Legends Başlangıç Rehberi

Apex Legends, Titanfall’un yapımcısı olan Respawn tarafından çıkarılan yeni ‘Battle Royale’ oyunu. Apex Legends’ı, diğer battle royale’lerden ayıran iki özellik var. Birisi, “Legends” olarak belirtilen sekiz adet farklı özelliklere sahip karakter sınıfını oyuna dahil etmiş olması. İkincisi ise takım arkadaşlarını ölmüş olmalarına rağmen yeniden canlandırabilme özelliği.

Apex Legends, bu türe farklı özellikler getirmiş olsa da, sonuçta bir battle royale oyunudur ve bu yüzden PUBG, Fortnite gibi oyunlarda tecrübesi olan oyuncular bir gün içerisinde oyunun arayüzüne alışıp, oyuna rahatlıkla adapte olabilirler.

Battle royale oyunlarının altın kuralı olan “pozisyon alma”, bu oyun için de çok önemli bir rol oynuyor. Ring’in(Mavi bölge) nereye kapandığını, rakiplerini ne taraftan ilerlediğini bilmek size çok büyük avantaj sağlıyor.

Apex Legends Başlangıç Rehberi

Oyuna başladığınızda size tavsiyem haritanızı açın ve “drop ship” dediğimiz uzay gemisine benzeyen geminin rotasına bakın. O gemi bir süre sonra haritada gösterilen yere iniş yapıyor fakat gemi daha inmeden oyuncular o gemide savaşmaya başlıyorlar bile. O yüzden geminin rotasında olan bölgelere inip loot yapmak isterseniz büyük olasılıkla gemiden atlayıp sizin köye gelecek bir takım olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Can doldurma sistemi

Oyunda iki tür şifa eşyası bulunmakta. Birisi karakteriniz, birisi de zırhınız için. Şahsi görüşürüm yelek ve kasklar canınızdan daha önemli(yok artık). Bunun iki sebebi var:

Birincisi zırhınızı tekrar dolduracak eşyalar, canınızı dolduranlardan çok daha hızlı kullanılabiliyor. En basitinden Shield Cell (kalkanınızı dolduran gri eşya) 3 saniye alırken, şırıngalar 5 saniyenizi alıyor. İkincisi ise hasar aldığınızda canınızdan önce zırhınızın azalması. Zırhınız canınız için birincil önemi taşıdığından eşya toplarken de bolca zırh yenileyen eşya almaya dikkat edin.

Kendinize uygun silahı bulun

Apex Legends’da bir çok farklı tarzda silah mevcut. Size tavsiyem ilk oyunlarınızda tüm silahları denemeye çalışıp, size en uygun olanını bulmanız. Antrenman modundaki hedefler size geri ateş etmediği için orada denemeniz pek mümkün değil.

Silahlarda ki bir diğer kriter ise mermi haznesi. AR(assault rifle) dediğimiz tam otomatik silahların bir oyuncuyu öldürebilmesi için diğer oyunlara göre daha fazla mermi kullanıyor olması. Sebebini tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Can dışında zırhında kendine ait kalkanı olması. Zırhtaki kalkanı sıfır’a indirseniz bile hala halletmeniz gereken bir can mevcut. Bu yüzden size tavsiyem eğer birinci olma gibi bir hedefiniz varsa yanınızda bol bol mermi bulundurun. Su gibi eridiğinden emin olabilirsiniz.

Her Legend’ın kendine ait özellikleri var

Yazımın başında da bahsettiğim Apex Legends’ı diğer battle royale’lerden ayıran özelliklerinden birisi her karakterinde kendine has özellikler bulundurması. Her karakterin takımda spesifik rol oynamasından, savaş taktiklerinizi seçtiğiniz karakterlere göre belirlemenize kadar ciddi bir önemi söz konusu.

Eğer Gibraltar oynuyorsanız, takımınızın yakınında oynayıp takımınıza gelen ciddi hasarları taktiksel bir kalkan ile engelleyebilir, hasar yemeden ulu ortada arkadaşınızı tekrardan canlandırabilirsiniz.


Lifeline oynuyorsanız, takımınızdan yerden aldığı bütün “ultimate accelerant”ları (ultinin dolma hızını %20 arttırır) size vermesini isteyebilir, bu şekilde bir oyunda ulti ile çağıracağınız “care package”ların (PUBG’deki air drop gibi) çok daha fazlasını atarak takımınızın ekipmanlarını çok daha iyi duruma getirebilirsiniz.

Apex Legends Başlangıç Rehberi
Apex Legends Başlangıç Rehberi
Özet
Apex Legends Başlangıç Rehberi
Başlık
Apex Legends Başlangıç Rehberi
Tanım
Apex legends nedir? Nasıl oynanır? Başlangıç taktikleri nelerdir? Tiergaming.net'in Apex Legends Başlangıç Rehberi sizlerle!
Yazar
Yayınlayan
Tiergaming.net

Bir cevap yazın